Hlavní stránka s obsahem                     Poslat e-mail

 

Soubory *.zip, atd. (balení)

Když se chce něco zkomprimovat (říká se také zabalit), tak se k tomu musí použít program, který to umí, To zabalení se dá přirovnat třeba ke kusu papíru, který se složí a je menší, může se dát např. do kapsy, když je ho potřeba, tak se zase rozloží.

Úplně nejvíc se vyskytují formáty komprimace ZIP, "ARJ a RAR (jinak je jich dejme tomu tak okolo patnácti, které se používají). Osobně na všechny tyto formáty doporučuji skvělý ruský program WinRar, který je v současné době ve verzi 3.41. Nejen, že je umí rozbalit, ale při komprimaci (balení) do formátu RAR má i skvělé výsledky. Navíc umí i samorozbalovací archivy a spoustu dalšího, člověk to ani nevyužije. Také je česky.

Ke stažení je tu verze 3.50 CZ. Hlavně člověk už nepotřebuje žádný jiný program na balení, jelikož WinRar to všechno zvládne, takže na PC nemusí běžet imrvére v systray (u hodin) nějaký hlídač archivů, který jen zatěžuje počítač, není česky a při startu se musí pokaždé klikat, na nějaký anglický nápis.

 

Instalace

Je velmi jednoduchá, v jednotlivých krocích stačí potvrzovat tlačítkem OK.

Pouze v tom omodřeném okénku změníte cestu, kam se má nainstalovat, pokud ho chcete někam jinam.

 

 

 

 

Nemusí něco měnit, pouze u asociace formátů (viz výše) zmáčknout "zvolit všechny", nebo zatrhnout ty, které člověk chce, to jest všechny, pokud u některého není zatržítko.

 

 

 

 

 

 

Práce s programem

 

Zabalení

 

Práce z programem je úplně lehoučká, stačí používat pravé myšítko. Pokud chci vytvořit archiv z více souborů, abych jich např. e-mailem neposílal 20, tak je všechny nahážu do jednoho adresáře (složky), na kterou pak kliknu PM (pravé myšítko) a vyberu si z nabídky to, co chci se složkou dělat. K WinRaru patří takové ty "knížečky". Čili když chci vytvořit RAR archiv, vyberu tu druhou možnost, kde je napsáno přidat do "jmenoslozky.rar". Tím vytvořím komprimovanou celou tu složku, kterou následně pošlu jako přílohu.

 

 

Často si ale nejsem jist, zdali by to v RAR uměl příjemce rozbalit a jelikož něco na ZIP má v počítači hodně lidí a ani o tom třeba neví (např. u Windows Milenium a Windows XP je ZIP součástí systému), tak udělám formát ZIP. Ten vytvořím tak, že vyberu z rozbalené nabídky tu první položku Přidat do archivu..., otevře se mi dialogové okno,

 

 

kde si vyberu ZIP a jméno archivu se mi samo přehodí, nemusím dělat žádné další věci. Samozřejmě pokud bych chtěl, tak je v tomto dialogu mraky voleb. Třeba ten samorozbalovací archiv(SFX). Ten má výhodu v tom, že ho rozbalí každý, neboť se vytvoří spustitelný soubor  s příponou "exe", ale zase velkou nevýhodu ve spolehlivosti. Ony totiž antivirové programy, či různé ochrany nechtějí soubory exe do počítače pouštět a kdo si to nenastaví jinak, vůbec se na to nedostane, či tak něco.

Ten exe soubor je také trochu větší. S velikostí si však člověk lámat hlavu zase tak moc nemusí. V dnešní době velkých disků nehraje "pár KB" roli. Jedině u přijímání modemem, tam člověk u všech zbytečných KB doslova roste. Nejlepší jsou takové ty přeposílané zprávy, kde není ani slovo textu, či jen "rozešli dalším pěti". Někdo má v práci rychlý internet a během pár vteřin odešle chudákovi modemistovi takovou zprávu ve které je dle jeho mínění něco úžasně vtipného (mívají předmět FW a nic víc), kterou on tím modemem stahuje půl hodiny, neboť má 4 MB a už mu to tak vtipné nepřipadá.

Pro porovnání velikost toho samého adresáře, ve kterém je HTML soubor a několik obrázků GIF.

 

spamihilator_nav.rar = 649 KB

spamihilator_nav.zip = 651 KB

spamihilator_nav.exe = 701 KB (ten samorozbalovací)

 

 

Rozbalování

 To je úplně jednoduché. Stačí opět PM (pravé myšítko). Klikne se na zabalený soubor, který je asociovaný s WinRar  (pozná se podle těch knížeček) a z nabídky se zase vybere.

 

 

Nejlepší je ta třetí volba Extrahovat do jmenosložky\ po vynechání té přípony.

Pokud se na zabalený archiv klikne 2x levým, tak se otevře okno,

 

 

 

kde jdou dělat s archivem psí kusy, třeba jej rozbalit do nějaké složky, to se klikne na archiv, potom se zmáčkne tlačítko Exthahovat do a objeví se okno se stromem adresáři, kde si člověk vybere.

 

 

Ve WinRaru jdou také přímo spouštět zabalené soubory, aniž by se musely někam rozbalovat, stačí na něj 2x kliknout LM (levé myšítko).

 

 

Na závěr jeden příklad. Chci odeslat šestnáct obrázků. Vytvořím si adresář např. vsechny_obrazky, kam je nakopíruji, ten je velký 3,01 MB. Kliknu na něj PM, zvolím Přidat do "vsechny_obrazky.rar" a výsledná velikost po komprimaci je 358 KB. (1000 KB = 1 MB) dost rozdíl. Obrázky jsou ale ve formátu BMP, tam je komprese veliká. Když budou původní obrázky GIF, čili už komprimovaný formát, jako takový, nebo třeba JPG (to bývají fotky), tak bude mít původní adresář velikost 528 KB a po komprimaci to bude 496 KB rozdíl tedy ne moc velký, ale o to by tedy ani tak nešlo, jako o to, že jako příloha nejde do e-mailu vložit adresář, pouze soubory. Tím, že se adresář zabalí, tak je z něho soubor a ten poslat jde.

No a ještě k fotkám. hodně lidiček posílá fotky velké (rozlohou) přes 2000 pixelů, zkrátka plachtu přes dva monitory, když většinou je rozlišení monitorů okolo 1000 pixelů. Proč tedy posílat takové obry, když se to stejně ani nevejde na monitor, poloviční velikost ú plně stačí a obrázek má poloviční velikost i datovou (v KB).

  

 

 

Odkaz na stažení tohoto návodu ve formátu ZIP (227 KB)       Hlavní stránka s obsahem

 Kráťa


virtuální kecalita

http://www.srandovnik.wz.cz
(povídky,cedule, hry, parodie na doklady...)

ICQ: 126 963 459

 

11 / 2004